• Aktualności

          • 19 rocznica śmierci Jana Pawła II.

          • We wtorek 26 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu poświęconemu 19 rocznicy śmierci Jana Pawła II papieża. W trakcie przedstawienia zostaliśmy ubogaceni wypowiedziami i działalnością Ojca Świętego. W trakcie apelu usłyszeliśmy także "Barkę" i pozostałe pieśni, które oprócz wykonawców, z ochotnym sercem śpiewali z trybun uczniowie i nauczyciele. Na koniec zostały rozdane dyplomy za udział w III Diecezjalnym Konkursie "Życie w Biblii, Biblia w życiu. Maryja Matka Jezusa i nasza",

            Po apelu poszczególne klasy wyruszyły pod pomnik Świętego Jana Pawła II, aby uczcić jego pamięć.

          • Zapamiętaj!!!

          •      Następuje zmiana adresu e-mail Zespółu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Wszystkie wiadomości e-mail prosimy wysyłać na adres: szkola@bransk.um.gov.pl lub przez wiadomości Librus w dzienniku elektronicznym.

          • Pamiętamy!!!

          • Wspominamy dziś żołnierzy drugiej konspiracji – tajnej struktury, która powstała 80 lat temu. Na progu 1944 roku walcząca z Niemcami armia sowiecka wkroczyła na przedwojenne terytorium II Rzeczypospolitej. Nasi przywódcy byli świadomi, że tak zwani wyzwoliciele chcą poddać Polskę władzy Stalina, dlatego postanowili stworzyć sieć oporu uzupełniającą działania Armii Krajowej. Zaczątkiem nowego podziemia niepodległościowego stała się organizacja „Nie”, tworzona przez gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Tegoroczne obchody zbiegają się więc z jubileuszem narodzin zrywu, w którym wzięły udział tysiące partyzantów i konspiratorów, walcząc przeciw sowieckiemu zniewoleniu. Oddajemy cześć bohaterom, którzy za niezłomność płacili więzieniem, torturami, śmiercią i skazaniem na zapomnienie.

          • Otwarcie Ekopracowni.

          • „Ekopracownia – zielone serce szkoły”

             

                            Podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły w naszej szkole została otwarta Ekopracownia Odnawialnych Źródeł Energii. W nowo utworzonej pracowni uczniowie będą uczyć się ekologii, recyklingu, oszczędnego wykorzystania energii oraz zgłębiać wiedzę na temat wytwarzania czystej energii z wody, wiatru, słońca, energii geotermalnej i biomasy. Pracownia została wyposażona w symulatory, zestawy doświadczalne, modele konwencji  energii oraz multimedialne środki dydaktyczne, a także nowoczesne roboty Photon Moduł Ekologia.

            Edukacja ekologiczna  wśród uczniów  pobudzi zainteresowania otaczającym światem przyrody, przyczyni się  do kształtowania świadomości  i właściwych postaw wobec środowiska – rozwinie poczucie odpowiedzialności za obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi. Ekopracownia  dofinansowana została  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie 75000,00 zł. Wkład własny Miasta Brańsk wyniósł 9000zł. Całkowity koszt inwestycji 84000,00zł.

          • Święto Naszej Szkoły.

          • 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”. 

            W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim (i sowieckim). W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.

            Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady.

            Armia Krajowa była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Jej strategicznym celem było przygotowanie i wywołanie ogólnopolskiego powstania.

            AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. W sytuacji zajmowania Polski przez okupanta sowieckiego, byłym żołnierzom Armii Krajowej polecono wówczas prowadzenie dalszej działalności „w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”.

            16 lutego 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły - Armii Krajowej.

            W uroczystości brali udział: Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Brańsku ks. dr Andrzej Ulaczyk, Burmistrz Miasta Brańsk Eugeniusz Tomasz Koczewski, Przewodnicząca Rady Rodziców Dorota Wróblewska oraz Harcerze "Inki" z Brańska z Drużynową Lucyną Oleksiewicz.

            Dyrektor, Burmistrz oraz Przewodnicząca Rady Rodziców przypomnieli historię powstania Armii Krajowej oraz Jej wagę i wartość w kształtowaniu postaw u młodego pokolenia.

            W części artystycznej przygotowanej przez p. Annę Wojtkowską i p.Małgorzatę Wojtkowską uczniowie ZS w Brańsku przypomnieli o odwadze, ofiarności i miłości do Polski żołnierzy Armii Krajowej.

            Na koniec czekał nas pokaz taneczny przygotowany przez dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b z wychowawczyniami: Panią Aldonę Syczewską i Panią Sylwię Kujawską oraz występ LZPiT "Skowronki" pod kierunkiem Pana Mirosława Szymańskiego oraz Pana Bogdana Drozdowskiego.

             

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

          • Sprawozdanie z realizacji

            NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 Priorytet 3

            w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Brańsku

                 Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Kwota dofinansowania wyniosła 15000 zł. Pieniądze przeznaczone zostały na zakup nowości czytelniczych oraz wyposażenia biblioteki w nowe regały biblioteczne – 9 sztuk.

                 Głównym celem programu jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, dlatego przed zakupem książek zasięgnięto opinii Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców, nauczycieli. Były też konsultacje z kierownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brańsku. W klasach I-VIII zebrano informacje o upodobaniach czytelniczych naszych uczniów – „Pudełko bibliotecznych życzeń” Wykorzystano także informacje o polecanych książkach zamieszczane w prasie literackiej i księgarskiej oraz doświadczenie i obserwacje własne nauczyciela bibliotekarza.

                 Na pierwszym ogólnoszkolnym spotkaniu z rodzicami nauczyciel bibliotekarz przedstawił informacje dotyczące wpływu czytania na rozwój dziecka „Dlaczego warto czytać?”

                 Od września w naszej szkole były realizowane akcje promujące czytelnictwo. Informacje o bibliotecznych inicjatywach były zamieszczane na Facebooku oraz przekazywane bezpośrednio w klasach.

            Zrealizowano następujące wydarzenia czytelnicze:

            ▪ akcja czytelnicza „Czytanie m(n)a głos” – klasy trzecie SP

            ▪ wystawy: „Stare, nowe, najnowsze”, „Dziecko – Rodzic – Wychowanie” – uczniowie i rodzice

            ▪ konkurs biblioteczny „Czytelniku, zgadnij ile jest w słoiku?” – uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych, ósmych SP

            ▪ konkurs biblioteczny „Reklama książki/czytania/biblioteki” – klasy siódme i ósma SP

            ▪ „Przyjęcie pierwszoklasistów do grona czytelników biblioteki szkolnej” –klasy pierwsze SP

            ▪ konkurs czytelniczy „Czwartoklasiści czytają – Mistrz Głośnego Czytania” – klasy czwarte SP

            ▪ wolontariat czytelniczy – starsi uczniowie czytają najmłodszym

                Pogłębiła się współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Brańsku: informowanie uczniów i promowanie akcji biblioteki publicznej, zachęcanie do zapisu do biblioteki publicznej, popularyzacja wśród uczniów konkursów organizowanych przez MBP oraz wycieczki i zajęcia prowadzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brańsku.

                 Przeprowadzono projekty edukacyjne z wykorzystaniem zasobów biblioteki szkolnej:

            * klasa IA – cykl spotkań „Jan Brzechwa dzieciom”

            * klasa IB – „Klasa Ib – czytamy i polecamy”

            * klasa IIA – „By czytać się chciało, zakładkę zrobię wspaniałą”

            * klasa IIB – „Przerwa na czytanie w klasie IIb”

            * klasa IIIA, IIIB – „Nowości z naszej biblioteki”

            * klasa IVA, IVB – „Strona tytułowa ulubionej książki”

            * klasa VA,VB – „Moja ulubiona postać z … książki”

            * klasa VIA – „Wierszem malowane”

            * klasa VIB – „Dlaczego warto czytać ?”

            * klasa VIIA, VIIB, VIIIA – „Reklama książki/czytania”

                 Uczniowie bardzo chętnie włączali się w akcje czytelnicze organizowane na terenie szkoły zarówno te biblioteczne jak i klasowe. Wymieniają się doświadczeniami czytelniczymi, dyskutują o przeczytanych książkach. Program pomógł poszerzyć liczbę posiadanych pozycji książkowych, które pokrywają się z oczekiwaniami uczniów. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się także o lektury szkolne. Udział w programie pozwolił nam unowocześnić bibliotekę, zarówno jeśli chodzi o księgozbiór jak i częściowe doposażenie w regały biblioteczne, dzięki czemu staje się ona o wiele atrakcyjniejsza.

          • Boże Narodzenie.

          • Życzy Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku.

            Dziś odbył się apel :

            "JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE" w wykonaniu uczniów i przedszkolaków z naszej szkoły pod kierunkiem s. Urszuli.

            Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za przygotowanie dzieci oraz wprowadzenie nas w świąteczny nastrój.

             

          • Ekopracownia -zielone serce szkoły.

          • „Ekopracownia – zielone serce szkoły”

             

                            30 listopada 2023 roku między Burmistrzem Miasta Brańsk Eugeniuszem Koczewskim a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku została podpisana umowa dotacyjna na utworzenie Ekopracowni Odnawialnych Źródeł Energii w naszej szkole. Edukacji ekologiczna  wśród uczniów  pobudzi zaingerowania otaczającym światem przyrody, przyczyni się  do kształtowania świadomości  i właściwych postaw wobec środowiska – rozwinie poczucie odpowiedzialności za obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi. Pracownia zostanie wyposażona w symulatory, zestawy doświadczalne, modele konwencji  energii oraz multimedialne środki dydaktyczne, a także nowoczesne roboty Photon Moduł Ekologia.

            Ekopracownia  dofinansowana zostanie  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie 75000,00 zł. Wkład własny Miasta Brańsk wyniesie 9000zł. Całkowity koszt inwestycji 84000,00zł.