• Informacje Prawne


          • PROGRAM

            WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNY

            ZESPOŁU SZKÓŁ IM. ARMII KRAJOWEJ W BRAŃSKU

             na lata szkolne 2022/2027

                                                                                                                                                         

             

             

             

            Uchwalony przez Radę Rodziców w dniu 15 września 2022 r.

            Zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną w dniu 16 września 2022 r.

             Pozytywnie zaopiniowany przez Samorząd Uczniowski w dniu 16 września 2022 roku.                                                                                                                   

             

             

             

            I.               Podstawa prawna:

            · Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. (Dz. U. z 2009 r., Nr 114, poz. 946)

            · Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. ( Dz. U. z 1991r., Nr 120, poz. 526 )

            · Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327)

            · Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.)

             · Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215)

             · Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym (Dz. U. z 2017 r., poz. 356)

             · Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1492)

            · Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 322 z późn. zm.)

            · Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1337)

            · Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologicznopedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1591)

            · Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1578)

            · Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1449)

            · Statut Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku.

             

             

             

             

             

            „W wychowaniu bowiem chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej „był”, a nie tylko więcej „miał” – aby więc poprzez wszystko, co „ma”, co „posiada”, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy ażeby również umiał bardziej „być” nie tylko z „drugimi”, ale także i „dla drugich”.

            Jan Paweł II

            II.            Wstęp

            Pierwszymi wychowawcami swoich dzieci są rodzice. Nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój, a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka, żyje nie tylko z drugim, ale i dla drugich.

            Wychowanie to proces wspomagania człowieka w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.

            Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie. Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.

            Program Wychowawczo - Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.

            Chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, panował w niej klimat sprzyjający pracy uczniów i nauczycieli. Dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli kulturalni, odpowiedzialni, komunikatywni, kreatywni i empatyczni, aby panowało poczucie przynależności do grupy (klasy, szkoły), którą łączą więzi koleżeństwa i przyjaźni.

            Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem, psychologiem, pielęgniarką szkolną i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

            Szkolny Program Wychowawczo – Profilaktyczny realizowany w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku opiera się na hierarchii wartości przyjętych przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Treści szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego są spójne ze Statutem Szkoły, w tym Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na założeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiemy jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w strefie fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.

            Zakładamy, że w wyniku systematycznego, skorelowanego i spójnego oddziaływania wychowawczo-profilaktycznego uda się nam przygotować uczniów do zgodnego współżycia z ludźmi. Będziemy dążyć do tego, żeby nasi wychowankowie byli: uczciwi, wiarygodni, wytrwali, wrażliwi na krzywdę innych, przedsiębiorczy, aby nie stosowali przemocy słownej, fizycznej i psychicznej, mieli gotowość do uczestnictwa w kulturze. Ważne jest też, aby uczniowie przestrzegali zasad zdrowego stylu życia, nie ulegali nałogom, kształtowali postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji, pogłębiali świadomość ekologiczną, poznawali dziedzictwo kulturowe naszego narodu, Europy i świata i rozwijali swoje zainteresowania i pasje.

            Program Wychowawczo – Profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze Szkolnym Zestawem Programów Nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej. On też określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów ich rodziców i nauczycieli.

            Program wychowawczo-profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:

            ·       obowiązujące akty prawne;

            ·       dotychczasowe doświadczenia szkoły;

            ·       wyników ewaluacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły opracowanych w roku szkolnym 2021/2022,

            ·       wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,

            ·       uwag, spostrzeżeń, wniosków nauczycieli, uczniów, rodziców dotyczących funkcjonowania i rozwoju szkoły ,

            ·       wniosków i analiz z pracy zespołów przedmiotowych i zespołu wychowawczego.

             

            Podstawowym celem realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym, ryzykownym. Ważnym elementem realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.

            Podstawowe zasady realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego obejmują:

            ·       powszechną znajomość założeń programu – przez uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły,

            ·       zaangażowanie wszystkich podmiotów szkolnej społeczności i współpracę w realizacji zadań określonych w programie,

            ·       respektowanie praw wszystkich członków szkolnej społeczności oraz kompetencji organów szkoły (dyrektor, rada rodziców, samorząd uczniowski),

            ·       współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (np. udział organizacji i stowarzyszeń wspierających działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły),

            ·       współodpowiedzialność za efekty realizacji programu.

             

             

            III.         Misja szkoły

                                                                                                                                                     "Dziecko chce być dobre.

                                                                                                                                                      Jeśli nie umie- naucz.

                                                                                                                                                     Jeśli nie wie- wytłumacz.

                                                                                                                                                    Jeśli nie może- pomóż"

            Janusz Korczak

            Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczuciu odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, także przedstawicielami innych kultur. Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczną i pedagogiczną uczniom. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji.

            Misją szkoły jest także przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.

            Celem działalności Szkoły jest doprowadzenie do tego, aby uczniowie poprzez wiedzę, umiejętności i postawy społeczne zdobyte w procesie dydaktyczno- wychowawczym byli przygotowani do życia w warunkach współczesnego świata.

            Uważamy, że najlepsze efekty osiągniemy poprzez integrację środowiska Nauczycieli- Uczniów- Rodziców. Współpraca pozwoli nam na kompleksowe działania i wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

             

            IV.          Wizja szkoły

            Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku jest szkołą nowoczesną, przyjazną placówką, przygotowującą uczniów do kontynuowania nauki na kolejnym etapie edukacyjnym. Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły ukierunkowany jest na ucznia, jego potrzeby, umożliwiając mu wszechstronny rozwój. Uczniowie naszej szkoły wyrosną na ludzi mających poczucie własnej wartości i odpowiedzialności ze własne zachowanie.

            Wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki informacyjnej i informatycznej, stosujemy nowoczesne metody nauczania i wychowania aby uczeń mógł rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności, zdolności i pasje. W pracy z uczniem kadra pedagogiczna podejmuje twórcze działania, które pozwolą realizować misję szkoły. Nasi uczniowie będą świadomi nierozerwalnego współistnienia ze środowiskiem przyrodniczym, świadomi własnego pochodzenia, dumni z bycia Polakami, Europejczykami i członkami swojej "małej ojczyzny". Będą szanować kulturę i tradycję. Szczególnie zadbamy o ich rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy, aby w przyszłości propagowali zdrowy styl życia i potrafili dokonać słusznego wyboru.

            Nasza szkoła jest bezpieczna; otwarta na potrzeby uczniów i środowiska lokalnego; rozwija w uczniach poczucie własnej wartości oraz docenianie wartości innych; stara się ukształtować człowieka twórczego, uczciwego i samodzielnego, potrafiącego zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać dla dobra swojego i innych.

             

             

            V.             Sylwetka absolwenta szkoły

             

            Uczeń kończący naszą szkołę dobrze funkcjonuje w swoim środowisku, w domu i w szkole. Jest pogodny, ma pozytywny, choć nie bezkrytyczny stosunek do otaczającej go rzeczywistości. Posiada umiejętność efektywnego komunikowania, współpracy oraz kontrolowania własnych emocji. Jest świadomy dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy, świata. Dba o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Traktuje zdobywanie wiedzy jako podstawę własnego rozwoju. Działania zawarte w programie wychowawczo – profilaktycznym zmierzają do ukształtowania takiego modelu absolwenta, który niezależnie od indywidualnych cech osobowości, predyspozycji i talentów będzie wyposażony w zespół cech uniwersalnych, warunkujących właściwe funkcjonowanie we współczesnym świecie.

            Dążeniem Zespołu Szkół w Brańsku jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój.

            Uczeń kończący szkołę na poszczególnym etapie edukacyjnym, posiada następujące cechy:

            ·         postrzega siebie i swoje życie jako najwyższą wartość

            ·         jest świadomy swojej tożsamości narodowej,

            ·         uczy się żyć w zgodzie z samym sobą, z innymi, ze światem – jest asertywny i tolerancyjny,

            ·         jest otwarty – ciekawy samego siebie, ludzi i świata

            ·         odróżnia dobro od zła i umie mu się przeciwstawić

            ·         porządkuje i zgłębia wiedzę o sobie samym i swoich umiejętnościach w obszarach: emocjonalnym, moralnym, duchowym, społecznym, intelektualnym – na miarę swojego młodego wieku i możliwości,

            ·         racjonalnie wykorzystuje narzędzia i technologie informatyczne,

            ·         szanuje rodzinne wartości,

            ·         umie porozumiewać się z innymi

            ·         zna swoje prawa i szanuje prawa innych,

            ·         jest życzliwie nastawiony do świata i ludzi,

            ·         posiada wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych, podejmuje odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych,

            ·         szanuje potrzeby innych i jest chętny do niesienia pomocy,

            ·         dostrzega potrzeby innych i jest wrażliwy na ludzką krzywdę, radzi sobie w sytuacjach trudnych, w razie potrzeby jest gotów sięgnąć po pomoc i wie, gdzie ją szukać,

            ·         integruje się z rówieśnikami i prawidłowo funkcjonuje w zespole, umie dokonywać wyborów i jest za nie odpowiedzialny,

            ·         umie planować swoją pracę i ją organizować – indywidualnie i w zespole,

            ·         swoją postawą promuje zdrowy styl życia,

            ·         dba o swoje zdrowie,

            ·         dba o kulturę słowa, wyglądu i zachowania, będąc godnym reprezentantem młodego pokolenia,

            ·         ma ukierunkowane zainteresowania, które pomagają mu w wyborze zawodu i dalszego kształcenia,

            ·         utrzymuje systematyczny kontakt ze szkołą,

            ·         przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny życia, a także ochrony przed chorobami zakaźnymi (np. COVID-19),

            ·         zna zasady ochrony zdrowia psychicznego (w tym w sytuacji kryzysowej wywołanej epidemią COVID-19) oraz czynniki chroniące przed zagrożeniami wynikającymi z długotrwałej izolacji społecznej i reżimu sanitarnego),

            ·         rozumie związek między pogorszeniem się stanu zdrowia psychicznego a podejmowaniem zachowań ryzykownych i problemów z tym związanych (np. stosowanie substancji psychoaktywnych, przemocy, uzależnień behawioralnych),

             

            To młody obywatel Europy XXI wieku, który:

             

            1) zna historię, kulturę oraz tradycje swojego regionu i narodu,

            2) szanuje dziedzictwo kulturowe,

            3) ma świadomość konieczności współpracy oraz integrowania się z innymi narodami w zjednoczonej Europie, przy zachowaniu poczucia własnej tożsamości i odrębności,

            4) umie się porozumiewać językami obcymi,

            5) wykorzystuje najnowsze techniki multimedialne,

            6) jest otwarty na europejskie i światowe wartości kultury,

            7) potrafi w zjednoczonej Europie wskazać wartość swojej ojczyzny.

             

             

            Absolwent jest:

            • dobrym obywatelem, świadomym swych praw i obowiązków , posiadającym godność,

            poczucie własnej wartości, szanującym prawa innych;

            • człowiekiem aktywnym , ciekawym świata i wiedzy, ma różnorodne zainteresowania,

            chętnie gromadzi różne wiadomości;

            • człowiekiem uczciwym,  odpowiedzialnym, odróżniającym dobro od zła;

            • człowiekiem dbającym o własny rozwój duchowy, wrażliwym na piękno, szanującym

            dorobek ludzkości w dziedzinie kultury i sztuki;

            • człowiekiem dbającym o zdrowie i kondycję fizyczną oraz świadomym ich zależności

            od stanu środowiska naturalnego.

             

            VI.          Cele ogólne

            Działalność wychowawcza w szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

            1)     fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych,

            2)     psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej,

            3)     społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych,

            4)     aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.

            Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:

            1) współdziałanie całej społeczności szkoły na rzecz kształtowania u uczniów wiedzy, umiejętności i postaw określonych w sylwetce absolwenta,

            2) kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie i odpowiedzialność za własny rozwój należą do jednych z najważniejszych wartości w życiu , a decyzje w tym zakresie podejmowane są w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych,

            3) współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów w celu budowania spójnego systemu wartości oraz kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia oraz zachowań proekologicznych,

            4) wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną,

            5) kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, wychowanków i wychowawców, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami,

            6) doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów,

            7) wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców lub opiekunów,

            8) kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w tym poprzez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym,

            9) przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce narodowej i światowej,

            10) wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych.

            Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia. Poszerzanie wiedzy uczniów, nauczycieli, rodziców na temat wpływu sytuacji kryzysowej (np. wywołanej pandemią COVID-19) na funkcjonowanie każdego człowieka oraz możliwości uzyskania pomocy w szkole i poza szkołą, Poszerzanie wiedzy uczniów na temat metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19.

             

            Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:

            1)     poszerzenie wiedzy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, a także suplementów diet i leków w celach innych niż medyczne oraz postępowania w tego typu przypadkach,

            2)     rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów,

            3)     kształtowanie u uczniów umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji,

            4)     kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów i wychowanków w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu,

            5)     prowadzenie wewnątrzszkolnego doskonalenia kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, oraz podejmowania szkolnej interwencji profilaktycznej,

            6)     doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego,

            7)     Poszerzanie wiedzy uczniów, nauczycieli, rodziców na temat wpływu sytuacji kryzysowej (np. wywołanej pandemią COVID-19) na funkcjonowanie każdego człowieka oraz możliwości uzyskania pomocy w szkole i poza szkołą,

            8)     Poszerzanie wiedzy uczniów na temat metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19.

             

            Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.

             

             

            Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:

            1)     dostarczenie aktualnych informacji nauczycielom, wychowawcom i rodzicom lub opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych i innych zagrożeń cywilizacyjnych,

            2)     udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów w przypadku używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,

            3)     Informowanie uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów o obowiązujących procedurach postępowania nauczycieli w przypadku podejmowania przez uczniów zachowań ryzykownych.

             

            Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.

            Działalność profilaktyczna obejmuje:

            1)     wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,

            2)     wspieranie uczniów i wychowanków, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na ryzyko zachowań ryzykownych,

            3)     wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano wczesne objawy używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych lub występowania innych zachowań ryzykownych, które nie zostały zdiagnozowane jako zaburzenia lub choroby wymagające leczenia,

            4)     utrwalanie u uczniów świadomego respektowania reguł sanitarnych przyjętych na czas epidemii COVID-19,

            5)     wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej, a także prowadzenie działań profilaktycznych wobec wszystkich uczniów szkoły.

             

            Działania te obejmują w szczególności:

            1)     realizowanie wśród uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych,

            2)     przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej,

            3)     kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych przez uczniów, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych,

            4)     doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i wychowanków zachowań ryzykownych,

            5)     włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny działań z zakresu przeciwdziałania używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych.

             

            Najważniejsze cele wychowania i profilaktyki

            Ø  Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

            Ø  Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie postaw, respektowanie norm społecznych i wychowanie do wartości.

            Ø  Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie. Zapobieganie zachowaniom agresywnym.

            Ø  Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia.

            Ø  Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji. Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Wspieranie ucznia w procesie nabywania wiedzy, sprawności, postaw i nawyków, które zapewniają mu przygotowanie do racjonalnego i godnego życia oraz kontynuacji nauki na dalszym etapie.

            VII. Struktura oddziaływań wychowawczych

            1.    Dyrektor szkoły:

            ·     stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole,

            ·     sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,

            ·     inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,

            ·     stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,

            ·     współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem, psychologiem szkolnym, oraz Samorządem Uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,

            ·     czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,

            ·     nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,

            ·     nadzoruje realizację szkolnego Programu wychowawczo-profilaktycznego.

            ·     stwarza warunki do przestrzegania w szkole „Wytycznych MEiN, MZ i GIS” obowiązujących w okresie pandemii, zapewnia równowagę pomiędzy wymaganiami reżimu sanitarnego a działaniami chroniącymi zdrowie psychiczne uczniów.

             

            2.    Rada pedagogiczna:

            ·     uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych,

            ·     opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z Radą rodziców ,

            ·     opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,

            ·     uczestniczy w realizacji szkolnego Programu wychowawczo-profilaktycznego,

            ·     uczestniczy w ewaluacji szkolnego Programu wychowawczo-profilaktycznego.

             

            3.    Nauczyciele:

            ·       współpracują z wychowawcami klas w zakresie realizacji zadań wychowawczych, uczestniczą w realizacji szkolnego programu wychowawczo -profilaktycznego

            ·       reaguj na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenia dla ucznia

            ·       reagują na przejawy agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów

            ·       przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia dzieci demoralizacją i przestępczością

            ·       udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych

            ·       kształcą i wychowują w duchu patriotyzmu i demokracji 13

            ·       rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach

            ·       wspierają zainteresowania i rozwój osobowy ucznia.

            ·        przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, a także depresją i innymi negatywnymi skutkami epidemii COVID-19,

            ·        przestrzegają reguł sanitarnych określonych w „Wytycznych MEiN, MZ, GIS”, obowiązujących w szkole w okresie epidemii COVID-19,

            ·         udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, skutków długotrwałej izolacji społecznej, ograniczeń i nieprzewidywalnych zmian związanych z epidemią COVID-19.

             

            4.    Wychowawcy klas:

            · diagnozują sytuację wychowawczą w klasie,

            · rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów,

             · na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w szkolnym programie wychowawczo - profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,

            · przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,

             · zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami , tradycjami szkoły,

            · są członkami Zespołu Wychowawczego i wykonują zadania zlecone przez koordynatora zespołu,

            · oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami,

            · współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem i psychologiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,

            · wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,

            · rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,

            · dbają o dobre relacje uczniów w klasie,

            · podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom uczniów,

            · współpracują z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży,

            · podejmują działania w zakresie poszerzania kompetencji wychowawczych,

            · rozpoznają potrzeby uczniów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, w tym zagrożenia wynikające z długotrwałej izolacji społecznej w okresie epidemii COVID-19.

             

            5.    Zespół wychowawczy:

            ·     opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, karania, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych,

            ·     analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze,

            ·     ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy,

            ·     przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły.

             

            6.    Pedagog szkolny/specjalny/psycholog:

            · diagnozuje środowisko wychowawcze,

            · organizuje uczniom pomoc psychologiczno – pedagogiczną w odpowiednich formach,

             · zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,

             · współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,

            · współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym, w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,

             · wspiera nauczycieli, wychowawców, innych psychologów czy pedagogów, którym trudno jest wspierać uczniów w związku z tym, że sami przeżywają stan silnego przygnębienia epidemią, przemęczenia lub przechodzą inny kryzys psychiczny.

             

             

            7.    Rodzice:

            · współtworzą szkolny program wychowawczo-profilaktyczny,

             · uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,

             · aktywnie uczestniczą w życiu szkoły,

             · zasięgają informacji na temat funkcjonowania swoich dzieci w szkole,

             · współpracują z wychowawcą klasy i nauczycielami uczącymi w klasie,

             · dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,

             ·  wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą,

            ·       mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi

            i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka,

            ·       wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa,

            ·       Rada Rodziców uchwala w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Program Wychowawczo – Profilaktyczny szkoły.

             

             

            8.    Samorząd Uczniowski:

            · jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z Dyrektorem,

             · uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej w szkole,

             · współpracuje z Zespołem Wychowawczym i Radą Pedagogiczną,

             · prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,

             · reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,

             · propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,

             · dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycje,

             · podejmuje działania w zakresie wolontariatu.

             

             

             

             

            VII.       Uroczystości i imprezy szkolne:

             

            ·     Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

            ·     Pasowanie na przedszkolaka,

            ·     Ślubowanie klas pierwszych,

            ·     Porządkowanie grobów żołnierzy,

            ·     Dzień Edukacji Narodowej,

            ·     Narodowe Święto Niepodległości,

            ·     Andrzejki szkolne,

            ·     Mikołajki klasowe,

            ·     Szkolne spotkanie opłatkowe,

            ·     Jasełka,

            ·     Szkolny konkurs kolęd,

            ·     Kolędowanie w domu spokojnej starości, urzędach, instytucjach

            ·     Studniówka,

            Szkolne walentynki,

            ·     Pierwszy dzień wiosny,

            ·     Dzień Ziemi,

            ·     Dzień Profilaktyki,

            ·     Dzień Matematyki

            ·     Święto Patrona Szkoły,

            ·     Pożegnanie abiturientów,

            ·     Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja,

            ·     Festyn rodzinny,

            ·     Dzień Dziecka i Sportu,

            ·     Zakończenie roku szkolnego.

            VIII.    Szczegółowe cele wychowawcze do realizacji w roku szkolnym 2022/2023

            OBSZAR ROZWOJU INTELEKTUALNEGO

            1.     Poszanowanie tradycji i kultury własnego narodu. Zapoznanie uczniów z kulturą i zwyczajami krajów europejskich

            2.     Umożliwienie uczniom poznania historii Polski oraz jej kultury, osiągnięć duchowych i materialnych.

            3.     Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego oraz wspomaganie uczniów z związku z nową formułą egzaminy maturalnego.

            4.     Doskonalenie umiejętności skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie edukacji, wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, a także rozwijanie umiejętności uczniów z korzystania z nowoczesnych pomocy dydaktycznych tj. Laboratoria przyszłości. Promowanie kreatywności w działaniu.

             

            OBSZAR ROZWOJU SPOŁECZNEGO

            1.     Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez organizację zajęć edukacyjnych - wychowanie do życia w rodzinie oraz zapoznanie z podstawowymi funkcjami rodziny. Podkreślanie roli rodziny w życiu człowieka.

            2.      Uwrażliwienie na potrzeby innych i problemy osób niepełnosprawnych – praca w wolontariacie i innych organizacjach szkolnych oraz pozaszkolnych.

            3.     Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami z Ukrainy i realizacji nowych przedmiotów. Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za grupę i umiejętności funkcjonowania w niej z uwzględnieniem zasad tolerancji dla odmienności poglądów, potrzeb, przynależności.

            4.     Zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów i możliwościami edukacyjnymi. Poznawanie własnych zdolności, zainteresowań, możliwości i predyspozycji zawodowych w kontekście wyboru dalszej drogi kształcenia.

            OBSZAR ROZWOJU FIZYCZNEGO

            1.     Przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym. Rozbudzanie zainteresowań własnym zdrowiem i rozwojem.

            2.     Kształtowanie postawy krytycznego i wybiórczego korzystania z różnych źródeł informacji i obrony przed ich destrukcyjnym wpływem.

            3.      Kształtowanie umiejętności kontrolowania zachowania i panowania nad emocjami – kształtowanie zdrowia psychicznego.

             

             

            OBSZAR ROZWOJU EMOCJONALNEGO

            1.     Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego.

            2.      Kształtowanie umiejętności pokonywania trudności i radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

            3.     Eliminowanie napięć psychicznych spowodowanych niepowodzeniami szkolnymi oraz trudnościami w kontaktach z rówieśnikami.

             

            OBSZAR ROZWOJU MORALNO/DUCHOWEGO

             

            1.      Kształtowanie umiejętności odpowiedniego funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim i uczenie właściwego rozumienia ideałów patriotyzmu, demokracji, tolerancji i wolności.

            2. Upowszechnianie wiedzy na temat ważnych rocznic wydarzeń historycznych Polski i Europy.

            3. Rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, Ojczyzny, społeczności europejskiej.

             

             

             

             

             

             

             

             

            IX.          Harmonogram działań wychowawczo-profilaktycznych

             

            etap edukacyjny – ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY i SZKOŁA PODSTAWOWA  klasy 0-VI

             

                     I.  SFERA INTELEKTUALNA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1. Rozpoznanie i rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań uczniów

            ·       przeprowadzanie w klasach diagnoz i ankiet wstępnych, obserwacje podczas bieżącej pracy,

            • zbadanie poziomu intelektualnego uczniów (przegląd dokumentacji, obserwacja, test dojrzałości szkolnej, testy diagnozujące, ankiety), w celu ustalenia działań profilaktycznych,
            • praca nad wyrównywaniem poziomu wiadomości uczniów i przezwyciężaniem niepowodzeń w nauce uczniów mało zdolnych i zaniedbanych,

            ·       rozmowy indywidualne z uczniami, rodzicami, pedagogiem szkolnym, współpraca z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną.

             

            nauczyciele,

            wychowawcy

             

            2. Rozwijanie zainteresowań

            i zdolności uczniów

            • organizowanie międzyklasowych konkursów  przedmiotowych, ortograficznych, czytelniczych, a także artystycznych i technicznych,
            • szkolne i zewnętrzne konkursy  artystyczne,
            • klasowe i szkolne apele, uroczystości i przedstawienia teatralne,
            • praca z uczniem zdolnym (kółka zainteresowań),
            • praca z uczniem muzycznie uzdolnionym (chór, zespół „Skowronki”, areobik),
            • aktywizacja uczniów przez prezentacje osiągnięć („Kącik młodego twórcy, „Galeria prac”, gazetka szkolna),
            • spotkania rodziców z pedagogiem i psychologiem
            • stosowanie aktywnych metod pracy dydaktycznej (gry dydaktyczne, drama, drzewko decyzyjne, burza mózgów, metoda projektu i okazji edukacyjnej),
            • prowadzenie zajęć w pracowni komputerowej z wykorzystaniem dostępnych programów,

            ·       troska o stałe podnoszenie wyników nauczania przez systematyczne analizy – wyciągania wniosków,

            • Internet jako źródło informacji,

             

            wychowawcy, organizatorzy konkursów, kół zainteresowań, opiekunowie zespołów

             

            3.Kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literackimi i wytworami kultury, dbałość o kulturę słowa.

            • Konkursy językowe, uczestnictwo w imprezach kulturalnych, - ze względu na sytuację pandemii przy wykorzystaniu Internetu lub innych środków przekazu, promowanie poprawnej polszczyzny
            • systematyczne rozwijanie czytelnictwa celem pogłębienia własnej wiedzy i rozwijania zainteresowań (konkursy czytelniczo-plastyczne, kółka zainteresowań, wieczory poetyckie, realizacja ścieżek przedmiotowych).
            • lekcje biblioteczne (zapoznanie z księgozbiorem, rodzajami katalogów i sposobami korzystania z nich, praca w aktywie bibliotecznym),

             

            Wychowawcy, bibliotekarz

             

            4. Rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uzdolnień

            ·       zajęcia z orientacji zawodowej,

            ·       bliższe zapoznanie się z pracą zawodową rodziców, określanie na czym ona polega

            ·       zajęcia z doradcą zawodowym, udział uczniów w projektach, zajęcia u pracodawców

            wychowawcy, pedagog szkolny, doradca zawodowy

             

            5. Podnoszenie efektów kształcenia poprzez uświadamianie wagi edukacji i wyników egzaminów zewnętrznych

             

            ·       lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, szkolne konkursy z nagrodami na najwyższą średnią i najlepszą frekwencję,

            • informowanie rodziców o osiągnięciach uczniów (zebrania klasowe, kontakty indywidualne, „dni otwarte”),
            • stosowanie aktywnych metod pracy dydaktycznej (gry dydaktyczne, drama, drzewko decyzyjne, burza mózgów, metoda projektu i okazji edukacyjnej).

            przewodniczący zespołów wychowawczych, wychowawcy, nauczyciele

             

             

            6. Uczenie planowania i dobrej organizacji własnej pracy

             

            ·       lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, praktyczne sposoby zarządzania czasem na warsztatach prowadzonych przez pedagoga szkolnego,

            • organizowanie samopomocy koleżeńskiej, czuwanie nad jej przebiegiem,

            ·       kształtowanie umiejętności planowania dnia i organizowania pracy własnej.

             pedagog szkolny wychowawcy,

             

            7. Dbanie o  kulturę osobistą, kulturę słowa i zachowania w różnych sytuacjach

            ·       Systematyczna praca wychowawcza, zwracanie uwagi na kulturę osobistą, reagowanie na niewłaściwe zachowania,

            ·       Omawianie zasad właściwego zachowania w miejscach publicznych przed wyjściem z młodzieżą oraz wspólne refleksje po zakończonych zajęciach

            wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie pedagog, wychowawcy

             

            8. Wyrównywanie szans edukacyjnych

            ·       zajęcia wyrównawcze, samopomoc koleżeńska, współpraca z Poradnią PsychologicznoPedagogiczną w diagnozowaniu i określaniu form pomocy, dostosowywanie przez nauczycieli form i metod pracy z uczniem

            ·       indywidualizowanie pracy z uczniem podczas zajęć, dostosowywanie form i metod pracy

            nauczyciele, specjaliści udzielający pomocy psychologicznopedagogicznej, pedagog szkolny i specjalny

             

             

                     II.  SFERA SPOŁECZNA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1.Kształtowanie przekonania o społecznym wymiarze istnienia osoby ludzkiej, a także o społecznym aspekcie bycia uczniem szkoły

             

            ·       Omówienie zasad statutu szkoły i regulaminów szkolnych, lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce,

            • adaptacja uczniów w szkole (aktualizacja dokumentacji szkolnej

                    ucznia, współpraca wychowawcy z    pedagogiem szkolnym,   pielęgniarką,  rodzicami),

            • diagnoza samopoczucia uczniów w klasie, w szkole,
            • zapoznanie z organizacją życia szkolnego, Kodeksem Ucznia,

                    systemem oceniania, statutem, regulaminem ucznia,

            • wypracowanie modelu wzorowego ucznia.

             

            pedagog szkolny, wychowawcy

             

            2. Uczenie działania zespołowego, tworzenia klimatu dialogu i efektywnej współpracy, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów.

            Uczenie zasad samorządności i demokracji

             

            ·       warsztaty z zakresu komunikacji społecznej, pracy w zespole, funkcjonowania wśród innych, analizy sytuacji problemowych i możliwości ich konstruktywnego rozwiązywania,

             

            ·       wybory do samorządu uczniowskiego/wybory samorządów klasowych, bieżąca kontrola ich działalności,

             

            • układanie wspólnie – wychowawca wraz z uczniem -   planu pracy samorządu szkolnego,  klasowego
            • sprawozdania z wypełniania obowiązków i zadań przez

                   poszczególne klasy na apelach        porządkowych .

             

             

            pedagog szkolny

             

            opiekun SU

             

             

             

             

             

             

             

             

            3. Doskonalenie kultury bycia.

            ·       warsztaty i spotkania i Dobrych Manier ,

            • pogadanki na temat zasad zachowania się w różnych sytuacjach,

            ·       gazetki tematyczne,

            • konkursy dobrych manier,
            • proponowanie odpowiedniej lektury, projekcja filmów.

             

            pedagog szkolny

             

            4. Kształtowanie postawy szacunku wobec środowiska naturalnego

            ·       udział w akcji sprzątanie świata,

            ·       udział w akcjach charytatywnych na rzecz ochrony środowiska, wycieczki krajoznawcze,

            • opieka nad zielenią szkolną (prace w ogrodzie botanicznym),
            • współpraca z Nadleśnictwem Rudka – wycieczki ekologiczne, dokarmianie ptaków, sadzenie drzew,
            • udział w akcjach ekologicznych „Sprzątamy Świat”, „Światowy Dzień Ziemi”,
            • konkursy, apele o tematyce ekologicznej,
            • ukwiecanie sal lekcyjnych i korytarzy szkolnych,

            ·       dbanie o ład i porządek na placu szkolnym,

            • zbiórka złomu, makulatury i surowców wtórnych,
            • współpraca z zakładami utylizacji.

             

             

            n-le biologii, przyrody, SU

             

             

            5. Kształtowanie aktywnej postawy wobec przyszłej pracy zawodowej oraz wymagań rynku pracy. Współpraca z Urzędem Pracy oraz innymi instytucjami w celu uzyskania informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy

            ·       warsztaty dla klas VII i VIII prowadzone przez pedagoga szkolnego, doradcę zawodowego i wychowawców , nauka poszukiwania pracy, analizy ofert, nauka wypełniania dokumentów związanych z podjęciem pracy zawodowej, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej przed podjęciem pracy,

            ·       organizacja Woj. Turnieju Wiedzy o Zawodach.

             

            pedagog szkolny, nauczyciel przedsiębiorczości  doradca zawodowy

            SU

             

            6. Systematyczne monitorowanie frekwencji uczniów na zajęciach lekcyjnych.

            Zwiększenie współpracy z rodzicami w zakresie kontroli obowiązku szkolnego

            ·       analiza frekwencji uczniów ,

            ·       systematyczne informowanie rodziców o absencji uczniów, wywiadówki, dni otwarte, indywidualne spotkania z rodzicami.

             

            wicedyrektor

             

            7. Współpraca z rodziną

            • konsultacje na temat oczekiwań rodziców odnośnie

                   pracy wychowawczej w szkole,

            • spotkania rodziców z wychowawcą , z Dyrekcją szkoły, pedagogiem – informowanie o pracy szkoły oraz  sytuacji wychowawczej i dydaktycznej w szkole i w klasie,
            • zebrania rodzicielskie – omawianie bieżących spraw klasowych, kontakty indywidualne,
            • pogadanki, rozmowy z rodzicami, propozycje lektury – pomoc w rozwiązywaniu ich problemów z dziećmi,
            • obserwacja i ocena zjawisk zachodzących w rodzinie uczniaa – wywiady środowiskowe, ankiety,    gromadzenie dokumentacji,
            • zebrania połączone z prelekcją psychologa, prawnika , lekarza, pedagoga,
            • praca rodziców na rzecz szkoły, klasy np. drobne remonty,
            • pomoc rodziców w organizowaniu imprez i uroczystości klasowych, wycieczek, zabaw.

             

            wychowawcy,

            pedagog szkolny, rodzice, specjaliści

             

             

             

            III.  SFERA FIZYCZNA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1. Promowanie zdrowego stylu życia

             

            ·       Dzień Sportu, zajęcia o zdrowym stylu odżywiania się oraz znaczeniu ruchu w życiu człowieka prowadzone przez wychowawców na podstawie scenariusza opracowanego przez zespół rekreacyjno-sportowy i mat- przyrodniczy,

            • propagowanie aktywnego wypoczynku (rozmowy, prelekcje, pedagogizacja rodziców),
            • organizowanie wycieczek krajoznawczych, promowanie turystyki.

             

            nauczyciel WF, nauczyciele biologii, przyrody i wychowania fizycznego ,

            realizatorzy akcji, wychowawcy klas

             

            2.Kształtowanie aktywnej i odpowiedzialnej postawy wobec  zdrowia własnego

            i innych

             

            • udział uczniów w akcjach antynikotynowych, antyalkoholowych, zwalczanie narkomanii poprzez środki audiowizualne (broszury, plakaty, filmy),
            • współpraca z ośrodkami ds. uzależnień, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komendą Powiatową Policji,
            • udział w apelach i akcjach: „Światowy Dzień AIDS”, „Dzień bez papierosa”,
            • realizacja tematyki uzależnień na godzinach wychowawczych,
            • udział uczniów w programach profilaktycznych: „Spójrz inaczej”
            • pedagogizacja rodziców.

             

            realizatorzy akcji, wychowawcy klas, pedagog szkolny

             

            3. Przygotowanie do odpowiednich zachowań w obliczu klęsk żywiołowych, wypadków, katastrof itp.

            ·       ćwiczenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w wypadku omdleń, skaleczeń– spotkanie z pielęgniarką,

            ·       Poznanie drogi ewakuacyjnej w swojej szkole,

            ·       Zdobywanie informacji o zachowaniu się w obliczu klęsk żywiołowych.

            specjalista BHP, pielęgniarka, n-le WF, wychowawcy

             

            4. Troska o zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci

             

            • tworzenie i aktualizowanie systemu oceniania i zachowania,

            ·       realizacja programu wychowania komunikacyjnego (rozmowy na temat: „Bezpieczna droga dziecka do i ze szkoły”, prelekcje, projekcja filmów, spotkania z  policjantem),

            • spotkania uczniów z pedagogiem i psychologiem, współpraca z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną,
            • współpraca z ośrodkiem zdrowia, okresowe badania uczniów i kierowanie do zespołów korekcyjnych,
            • roztaczanie opieki nad dziećmi z dolegliwościami zdrowotnymi,
            • rozmowy,  spotkania z pielęgniarką, projekcja filmów na temat dbałości o estetyczny wygląd, higienę osobistą, ład i czystość otoczenia,
            • prelekcje, spotkania ze stomatologiem , udział w akcjach typu „Śnieżnobiały Uśmiech”,
            • udział w zajęciach rewalidacyjnych, dodatkowych zajęciach ruchowych i konkursach sportowych,
            • rozmowy , prelekcje, spotkania z nauczycielami wychowania fizycznego na temat pozytywnych rezultatów ćwiczeń ruchowych i uprawiania sportu,
            • stwarzanie sytuacji do samooceny własnych umiejętności (klasowe, międzyklasowe  i międzyszkolne zawody sportowe).

             

            wicedyrektor, pielęgniarka , wychowawcy, pedagog szkolny i specjalny

             

            5.Rozwijanie zainteresowań sportowych na rzecz własnego zdrowia i sprawności fizycznej.

            • udział uczniów w różnorodnych zajęciach sportowych ( tenis, unihokej, łyżwy, piłka nożna, taniec itp.) Zajęcia sportowe jako zajęcia pozalekcyjne

            nauczyciele wf, wychowawcy, inni nauczyciele

             

             

            IV.  SFERA EMOCJONALNA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1. Nauka nabywania świadomości własnych słabych i mocnych stron, kształtowanie samoakceptacji, budowanie poczucia własnej wartości, zapobieganie nerwicom i usuwanie przyczyn stresu

            ·       warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów z PPP,

            ·       lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce – wskazanie konkretnych zajęć,

            • rozmowy o sposobach relaksujących, zmniejszających  i przeciwdziałających stresom,
            • tworzenie tygodniowego planu zajęć stymulującego aktywność umysłową ucznia,
            • konsekwentne stosowanie i przestrzeganie praw zawartych w Statucie Szkoły,
            • regulowanie obciążenia uczniów pracą domową,

            ·       tworzenie atmosfery spokoju i wzajemnej życzliwości.

            pedagog szkolny i specjalny, wychowawcy

             

            2. Kształcenie     umiejętności rozwiązywania problemów bez użycia siły

            ·       zajęcia integracyjne w klasach,

            ·       lekcje wychowawcze z wykorzystaniem filmu o agresji i jej unikaniu.

             

            pedagog szkolny, wychowawcy

             

             

             

            nauczyciel bibliotekarz

             

             

             

            3. Rozwijanie kompetencji emocjonalnospołecznych

            ·       Zajęcia z wychowawcą

            pedagodzy, wychowawcy

             

             

             

            V.  SFERA MORALNA/DUCHOWA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1. Kształtowanie szacunku do ludzi, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, prawidłowe rozumienie wolności jednostki oparte na poszanowaniu osoby ludzkiej

            ·       działalność charytatywna, wolontariat w ramach KSM,

            • odwiedziny w Państwowym Domu Opieki Społecznej

            ( Dzień Seniora, Dzień Babci i Dziadka, Wigilia Bożego Narodzenia, Wielkanoc),

            • pomoc osobom samotnym i chorym

             

            • pokazywanie uczniom pozytywnych wzorców do naśladowania  (bohaterowie lektur, znane postacie)

             

            opiekun samorządu szkolnego , opiekun KSM

             

            2. Rozwój poszanowania dziedzictwa narodowego i kształtowanie świadomości narodowej. Wskazywanie autorytetów i wzorców moralnych

            ·       świętowanie rocznic i wydarzeń patriotycznych, lekcje wychowawcze na temat patriotyzmu,

            • wykonywanie gazetek klasowych i szkolnych, wystaw patriotycznych,
            • konkursy plastyczne o tematyce narodowej,
            • konkursy pieśni  patriotycznych
            • konkursy recytatorskie: „Strofy o Ojczyźnie”,
            • wycieczki krajoznawcze,

             

            • obchody Dnia Patrona Szkoły –zapoznanie  z ceremoniałem

            szkolnym i  jego systematyczne             realizowanie,

            • przygotowanie wystaw dotyczących patrona szkoły,
            • konkursy wiedzy o działalności patrona szkoły,
            • podtrzymywanie tradycji szkolnych ( Ślubowanie Klas Pierwszych, Święto Szkoły),
            • troska o dobro społeczne (sala lekcyjna , sprzęt szkolny, pomoce dydaktyczne, boisko, cmentarz) - udział w pracach  społecznie użytecznych na rzecz szkoły,

             

             

            nauczyciele wskazani jako odpowiedzialni za poszczególne działania

             

            3. Poznanie kultury rodzimej, zaznajamianie z kulturą regionu

             

            ·       wycieczki, tematyczne lekcje wychowawcze,

            • organizacja wycieczek programowych -  Moje Małe Ojczyzny,
            • spotkania uczniów z władzami miasta

             

            wskazanie osób odpowiedzialnych za wskazana formę

             

            4. Poznanie dorobku kulturalnego Europy, świata, wykształcenie postawy tolerancji i szacunku dla innych narodów, kultur, religii

             

            ·       wyjazdy międzynarodowe młodzieży w ramach ZPiT, lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, wycieczki.

            opiekun ZPi T „Skowronki”

            nauczyciele, wychowawcy, katecheci

             

             

            5. Uczenie właściwego pojęcia tolerancji, odwagi w reagowaniu na niesprawiedliwość, krzywdę drugiego człowieka, agresję

             

            ·       warsztaty organizowane przez pedagoga szkolnego,

             

            ·       lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce,

            pedagog szkolny,

            wychowawcy klas, przewodniczący zespołu wych.

             

            6. Wzmacnianie poczucia własnej wartości

            ·       praca na pozytywach,

            ·       zajęcia warsztatowe pomagające uczniowi poznać jego słabe i mocne strony

            ·       zachęcanie do pracy nad sobą, samorozwoju Wskazywanie pozytywnych wzorców

            wszyscy nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły

             

            7. Rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodowego

            ·       Podejmowanie działań związanych z formami upamiętniania miejsc, postaci i wydarzeń ważnych dla pamięci narodowej, najważniejszych świąt narodowych i symboli państwowych

            wszyscy nauczyciele

             

            8. Wpajanie potrzeby obcowania z kulturą

            ·       Wyjazdy do kina, teatru, muzeum

            wszyscy nauczyciele

             

             

             etap edukacyjny – kl. VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe

            I.  SFERA INTELEKTUALNA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1. Rozpoznanie i rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań uczniów

            ·       przeprowadzanie w klasach diagnoz i ankiet wstępnych, obserwacje podczas bieżącej pracy.

            • zbadanie poziomu intelektualnego uczniów (przegląd dokumentacji, obserwacja, test dojrzałości szkolnej, testy diagnozujące, ankiety), w celu ustalenia działań profilaktycznych
            • praca nad wyrównywaniem poziomu wiadomości uczniów i przezwyciężaniem niepowodzeń w nauce uczniów mało zdolnych i zaniedbanych

            - rozmowy indywidualne z uczniami, rodzicami, pedagogiem szkolnym, współpraca z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną

             

            nauczyciele,

            wychowawcy

             

            2. Rozwijanie zainteresowań

            i zdolności uczniów

            • organizowanie międzyklasowych konkursów  przedmiotowych, ortograficznych, czytelniczych, a także artystycznych i technicznych
            • szkolne i zewnętrzne konkursy  artystyczne
            • klasowe i szkolne apele, uroczystości i przedstawienia teatralne
            • praca z uczniem zdolnym (kółka zainteresowań)
            • praca z uczniem muzycznie uzdolnionym (chór, zespół „Skowronki”, areobik)
            • aktywizacja uczniów przez prezentacje osiągnięć („Kącik młodego twórcy, „Galeria prac”, gazetka szkolna )
            • spotkania rodziców z pedagogiem i
            • stosowanie aktywnych metod pracy dydaktycznej (gry dydaktyczne, drama, drzewko decyzyjne, burza mózgów, metoda projektu i okazji edukacyjnej)
            • prowadzenie zajęć w pracowni komputerowej z wykorzystaniem dostępnych programów

            ·       troska o stałe podnoszenie wyników nauczania przez systematyczne analizy – wyciągania wniosków

            • Internet jako źródło informacji

             

            wychowawcy, organizatorzy konkursów, kół zainteresowań, opiekunowie zespołów

             

            3.Kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literackimi i wytworami kultury, dbałość o kulturę słowa.

            • systematyczne rozwijanie czytelnictwa celem pogłębienia własnej wiedzy i rozwijania zainteresowań (konkursy czytelniczo-plastyczne, kółka zainteresowań, wieczory poetyckie, realizacja ścieżek przedmiotowych)
            • lekcje biblioteczne ( zapoznanie z księgozbiorem, rodzajami katalogów i sposobami korzystania z nich, praca w aktywie bibliotecznym)
            •  

            n-le poloniści, bibliotekarz, wychowawcy

             

            4. Rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uzdolnień

            ·       zajęcia z orientacji zawodowej

            ·       udostępnianie informacji edukacyjno – zawodowej o zawodach, rynku pracy, możliwościach kształcenia i zatrudnienie

            ·       zajęcia z doradcą zawodowym, udział uczniów w projektach, zajęcia u pracodawców

            wychowawcy, pedagog szkolny, doradca zawodowy

             

            5. Podnoszenie efektów kształcenia poprzez uświadamianie wagi edukacji i wyników egzaminów zewnętrznych

             

            ·       lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, szkolne konkursy z nagrodami na najwyższą średnią i najlepszą frekwencję

            • informowanie rodziców o osiągnięciach uczniów (zebrania klasowe, kontakty indywidualne, „dni otwarte”)
            • stosowanie aktywnych metod pracy dydaktycznej (gry dydaktyczne, drama, drzewko decyzyjne, burza mózgów, metoda projektu i okazji edukacyjnej)

             

            przewodniczący zespołów wychowawczych, wychowawcy, nauczyciele

             

             

            6. Uczenie planowania i dobrej organizacji własnej pracy

             

            ·       lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, praktyczne sposoby zarządzania czasem na warsztatach prowadzonych przez pedagoga szkolnego,

            • organizowanie samopomocy koleżeńskiej, czuwanie nad jej przebiegiem

            ·       kształtowanie umiejętności planowania dnia i organizowania pracy własnej

             pedagog szkolny wychowawcy,

             

            7. Wyrównywanie szans edukacyjnych

            ·       zajęcia wyrównawcze, samopomoc koleżeńska, współpraca z Poradnią PsychologicznoPedagogiczną w diagnozowaniu i określaniu form pomocy, dostosowywanie przez nauczycieli form i metod pracy z uczniem

            ·       indywidualizowanie pracy z uczniem podczas zajęć, dostosowywanie form i metod pracy

            nauczyciele, specjaliści udzielający pomocy psychologicznopedagogicznej, pedagog szkolny i specjalny

             

             

             

                     II.  SFERA SPOŁECZNA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1.Kształtowanie przekonania o społecznym wymiarze istnienia osoby ludzkiej, a także o społecznym aspekcie bycia uczniem szkoły

             

            ·       Omówienie zasad statutu szkoły i regulaminów szkolnych, lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce

            • adaptacja uczniów w szkole (aktualizacja dokumentacji szkolnej

                    ucznia, współpraca wychowawcy z    pedagogiem szkolnym,   pielęgniarką,  rodzicami)

            • diagnoza samopoczucia uczniów w klasie, w szkole
            • zapoznanie z organizacją życia szkolnego, Kodeksem Ucznia,

                    systemem oceniania, statutem, regulaminem ucznia

            • wypracowanie modelu wzorowego ucznia

             

            Pedagog szkolny, wychowawcy

             

            2. Uczenie działania zespołowego, tworzenia klimatu dialogu i efektywnej współpracy, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów.

            Uczenie zasad samorządności i demokracji

             

            ·       warsztaty z zakresu komunikacji społecznej, pracy w zespole, funkcjonowania wśród innych, analizy sytuacji problemowych i możliwości ich konstruktywnego rozwiązywania

             

            ·       wybory do samorządu uczniowskiego/wybory samorządów klasowych, bieżąca kontrola ich działalności

             

            • układanie wspólnie – wychowawca wraz z uczniem -   planu pracy samorządu szkolnego,  klasowego
            • sprawozdania z wypełniania obowiązków i zadań przez

                   poszczególne klasy na apelach     porządkowych

             

             

            pedagog szkolny

             

            Opiekun SU

             

             

             

             

             

             

             

             

            3. Doskonalenie kultury bycia.

            ·       warsztaty i spotkania i Dobrych Manier

            • pogadanki na temat zasad zachowania się w różnych sytuacjach,

                    gazetki tematyczne

            • konkursy dobrych manier
            • proponowanie odpowiedniej lektury, projekcja filmów

             

            pedagog szkolny

             

            4. Kształtowanie postawy szacunku wobec środowiska naturalnego

            ·       udział w akcji sprzątanie świata,

            ·       udział w akcjach charytatywnych na rzecz ochrony środowiska, wycieczki krajoznawcze,

            • opieka nad zielenią szkolną (prace w ogrodzie botanicznym)
            • współpraca z Nadleśnictwem Rudka – wycieczki ekologiczne, dokarmianie ptaków, sadzenie drzew
            • udział w akcjach ekologicznych „Sprzątamy Świat”, „Światowy Dzień Ziemi”
            • konkursy, apele o tematyce ekologicznej
            • ukwiecanie sal lekcyjnych i korytarzy szkolnych
            • dbanie o ład i porządek na placu szkolnym

             

            • zbiórka złomu, makulatury i surowców wtórnych
            • współpraca z zakładami utylizacji

             

             

            n-le biologii, przyrody, SU

             

             

            5. Kształtowanie aktywnej postawy wobec przyszłej pracy zawodowej oraz wymagań rynku pracy. Współpraca z Urzędem Pracy oraz innymi instytucjami w celu uzyskania informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy

            ·       warsztaty dla klas VII i VIII prowadzone przez pedagoga szkolnego, doradcę zawodowego i wychowawców , nauka poszukiwania pracy, analizy ofert, nauka wypełniania dokumentów związanych z podjęciem pracy zawodowej, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej przed podjęciem pracy

            ·       organizacja Woj. Turnieju wiedzy o Zawodach

             

            pedagog szkolny, nauczyciel przedsiębiorczości  doradca zawodowy

            SU

             

            6. Systematyczne monitorowanie frekwencji uczniów na zajęciach lekcyjnych.

            Zwiększenie współpracy z rodzicami w zakresie kontroli obowiązku szkolnego

            ·       analiza frekwencji uczniów

             

            ·       systematyczne informowanie rodziców o absencji uczniów, wywiadówki, dni otwarte, indywidualne spotkania z rodzicami,

             

            Wicedyrektor, wychowawcy

             

            7. Współpraca z rodziną

            • konsultacje na temat oczekiwań rodziców odnośnie

                   pracy wychowawczej w szkole

            • spotkania rodziców z wychowawcą , z Dyrekcją szkoły,

            pedagogiem – informowanie o pracy szkoły oraz  sytuacji wychowawczej i dydaktycznej w szkole i w klasie

            • zebrania rodzicielskie – omawianie bieżących spraw klasowych, kontakty indywidualne
            • pogadanki, rozmowy z rodzicami, propozycje lektury – pomoc w rozwiązywaniu ich problemów z dziećmi
            • obserwacja i ocena zjawisk zachodzących w rodzinie ucznia – wywiady środowiskowe, ankiety,    gromadzenie dokumentacji
            • zebrania połączone z prelekcją psychologa, prawnika ,

            lekarza, pedagoga

            • praca rodziców na rzecz szkoły, klasy np. drobne remonty
            • pomoc rodziców w organizowaniu imprez i uroczystości klasowych, wycieczek, zabaw

             

            Dyrektor, wychowawcy, rodzice, specjaliści

             

            8. Stwarzanie warunków do rozwoju samorządności szkolnej

            • zachęcanie samorządy klasowe i Samorząd Uczniowski do aktywności i podejmowania różnorodnych działań Udział młodzieży w promocjach szkoły,  Dniach Otwartych

            wychowawcy , opiekun SU, nauczyciele

             

            9. Wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny

            • wspomaganie rodziców w trudnych sytuacjach wychowawczych
            • dostarczanie rodzicom wiedzy z zakresu specyfiki rozwoju dzieci
            • specjalistyczne szkolenia nauczycieli
            • zachęcanie rodziców do współpracy ze szkołą, wsparcie w procesie wychowawczym, kierowanie do specjalistów

            nauczyciele, rodzice

             

             

             

            III.  SFERA FIZYCZNA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1. Promowanie zdrowego stylu życia

             

            ·       Dzień Sportu, zajęcia o zdrowym stylu odżywiania się oraz znaczeniu ruchu w życiu człowieka prowadzone przez wychowawców na podstawie scenariusza opracowanego przez zespół rekreacyjno-sportowy i mat- przyrodniczy

            • propagowanie aktywnego wypoczynku (rozmowy, prelekcje, pedagogizacja rodziców)
            • organizowanie wycieczek krajoznawczych, promowanie turystyki

             

            nauczyciel WF, nauczyciele biologii, przyrody i wychowania fizycznego ,

            realizatorzy akcji, wychowawcy klas

             

            2.Kształtowanie aktywnej i odpowiedzialnej postawy wobec  zdrowia własnego

            i innych

             

            • udział uczniów w akcjach antynikotynowych, antyalkoholowych, zwalczanie narkomanii poprzez środki audiowizualne (broszury, plakaty, filmy)
            • współpraca z ośrodkami ds. uzależnień, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komendą Powiatową Policji
            • udział w apelach i akcjach: „Światowy Dzień AIDS”, „Dzień bez papierosa”
            • realizacja tematyki uzależnień na godzinach wychowawczych i ścieżkach edukacyjnych
            • udział uczniów w programach profilaktycznych: „Spójrz inaczej”
            • pedagogizacja rodziców

             

            realizatorzy akcji, wychowawcy klas, pedagog szkolny

             

            3. Przygotowanie do odpowiednich zachowań w obliczu klęsk żywiołowych, wypadków, katastrof itp.

            ·       Ćwiczenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w wypadku omdleń, skaleczeń... – spotkanie z pielęgniarką

            ·       Poznanie drogi ewakuacyjnej w swojej szkole;

            ·       Zdobywanie informacji o zachowaniu się w obliczu klęsk żywiołowych

            Specjalista BHP, pielęgniarka, n-le WF, wychowawcy

             

            4. Troska o zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci

             

            • tworzenie i aktualizowanie systemu oceniania i zachowania

            ·       realizacja programu wychowania komunikacyjnego (rozmowy na temat: „Bezpieczna droga dziecka do i ze szkoły”, prelekcje, projekcja filmów, spotkania z  policjantem)

            • spotkania uczniów z pedagogiem i psychologiem, współpraca z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną
            • współpraca z ośrodkiem zdrowia, okresowe badania uczniów i kierowanie do zespołów korekcyjnych
            • roztaczanie opieki nad dziećmi z dolegliwościami zdrowotnymi
            • rozmowy,  spotkania z pielęgniarką, projekcja filmów na temat dbałości o estetyczny wygląd, higienę osobistą, ład i czystość otoczenia
            • prelekcje, spotkania ze stomatologiem , udział w akcjach typu „Śnieżnobiały Uśmiech
            • udział w zajęciach rewalidacyjnych, dodatkowych zajęciach ruchowych i konkursach sportowych
            • rozmowy , prelekcje, spotkania z nauczycielami wychowania fizycznego na temat pozytywnych rezultatów ćwiczeń ruchowych i uprawiania sportu
            • stwarzanie sytuacji do samooceny własnych umiejętności (klasowe, międzyklasowe  i międzyszkolne zawody sportowe)

             

            wicedyrektor, pielęgniarka , wychowawcy, pedagog

             

            5.Rozwijanie zainteresowań sportowych na rzecz własnego zdrowia i sprawności fizycznej.

            • udział uczniów w różnorodnych zajęciach sportowych ( tenis, unihokej, łyżwy, piłka nożna, taniec itp.) Zajęcia sportowe jako zajęcia pozalekcyjne

            nauczyciele wf, wychowawcy, inni nauczyciele

             

            6.Zapobieganie podejmowaniu przez młodzież zachowań ryzykownych

            • uświadamianie uczniom negatywnego wpływu używek na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz społeczne funkcjonowanie człowieka
            • systematyczna praca w ciągu całego roku szkolnego, zajęcia z wychowawcą, zajęcia z zaproszonymi specjalistami , pogadanki i rozmowy z pedagogiem, psychologiem, nauczycielami, pielęgniarką szkolną, zajęcia warsztatowe, szybkie reagowanie na niewłaściwe zachowania młodzieży i korygowanie ic

            dyrekcja pielęgniarka , pedagog, psycholog, wychowawcy, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły

             

             

            IV.  SFERA EMOCJONALNA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1. Nauka nabywania świadomości własnych słabych i mocnych stron, kształtowanie samoakceptacji, budowanie poczucia własnej wartości, zapobieganie nerwicom i usuwanie przyczyn stresu

            ·       warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów z PPP

            ·       lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce – wskazanie konkretnych zajęć

            • rozmowy o sposobach relaksujących, zmniejszających  i przeciwdziałających stresom
            • tworzenie tygodniowego planu zajęć stymulującego aktywność umysłową ucznia
            • konsekwentne stosowanie i przestrzeganie praw zawartych w Statucie Szkoły
            • regulowanie obciążenia uczniów pracą domową

            ·       tworzenie atmosfery spokoju i wzajemnej życzliwości

            pedagog szkolny, wychowawcy

             

            2. Kształcenie     umiejętności rozwiązywania problemów bez użycia siły

            ·       zajęcia integracyjne w klasach

            ·       lekcje wychowawcze z wykorzystaniem filmu o agresji i jej unikaniu

             

            pedagog szkolny, wychowawcy

             

            nauczyciel bibliotekarz

             

            3. Rozwijanie kompetencji emocjonalnospołecznych

            ·       Zajęcia z wychowawcą, zajęcia na przedmiotach

            pedagodzy, wychowawcy, nauczyciele przedmiotów

             

             

            V.  SFERA MORALNA/DUCHOWA

            Zadania

            Formy realizacji

            Osoby odpowiedzialne

            Uwagi

            1. Kształtowanie szacunku do ludzi, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, prawidłowe rozumienie wolności jednostki oparte na poszanowaniu osoby ludzkiej

            ·       działalność charytatywna, wolontariat w ramach KSM

            • odwiedziny w Państwowym Domu Opieki Społecznej

            ( Dzień Seniora, Dzień Babci i Dziadka, Wigilia Bożego Narodzenia, Wielkanoc)

            • pomoc osobom samotnym i chorym

             

            • pokazywanie uczniom pozytywnych wzorców do naśladowania  (bohaterowie lektur, znane postacie)

             

            opiekun samorządu szkolnego , opiekun KSM

             

            2. Rozwój poszanowania dziedzictwa narodowego i kształtowanie świadomości narodowej. Wskazywanie autorytetów i wzorców moralnych

            ·       świętowanie rocznic i wydarzeń patriotycznych, lekcje wychowawcze na temat patriotyzmu,

            • wykonywanie gazetek klasowych i szkolnych, wystaw patriotycznych
            • konkursy plastyczne o tematyce narodowej
            • konkursy pieśni  patriotycznych
            • konkursy recytatorskie: „Strofy o Ojczyźnie”
            • wycieczki krajoznawcze

             

            • obchody Dnia Patrona Szkoły –zapoznanie  z ceremoniałem

            szkolnym i  jego systematyczne             realizowanie

            • przygotowanie wystaw dotyczących patrona szkoły
            • konkursy wiedzy o działalności patrona szkoły
            • podtrzymywanie tradycji szkolnych ( Ślubowanie Klas Pierwszych, Święto Szkoły)
            • troska o dobro społeczne (sala lekcyjna , sprzęt szkolny, pomoce dydaktyczne, boisko, cmentarz) - udział w pracach  społecznie użytecznych na rzecz szkoły,

             

             

            nauczyciele wskazani jako odpowiedzialni za poszczególne działania

             

            3. Poznanie kultury rodzimej, zaznajamianie z kulturą regionu

             

            ·       wycieczki, tematyczne lekcje wychowawcze,

            • organizacja wycieczek programowych -  Moje Małe Ojczyzny
            • spotkania uczniów z władzami miasta

             

            wskazanie osób odpowiedzialnych za wskazana formę

             

            4. Poznanie dorobku kulturalnego Europy, świata, wykształcenie postawy tolerancji i szacunku dla innych narodów, kultur, religii

             

            ·       wyjazdy międzynarodowe młodzieży w ramach ZPiT, lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, wycieczki

            Opiekun ZPi T „Skowronki”

            nauczyciele, wychowawcy, katecheci

             

             

            5. Uczenie właściwego pojęcia tolerancji, odwagi w reagowaniu na niesprawiedliwość, krzywdę drugiego człowieka, agresję

             

            ·       warsztaty organizowane przez pedagoga szkolnego,

             

            ·       lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce,

            pedagog szkolny,

             

            wychowawcy klas , przewodniczący zespołu wych.

             

            6. Wzmacnianie poczucia własnej wartości

            ·       praca na pozytywach,

            ·       zajęcia warsztatowe pomagające uczniowi poznać jego słabe i mocne strony

            ·       zachęcanie do pracy nad sobą, samorozwoju Wskazywanie pozytywnych wzorców

            wszyscy nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły

             

            7. Rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodowego

            ·       Podejmowanie działań związanych z formami upamiętniania miejsc, postaci i wydarzeń ważnych dla pamięci narodowej, najważniejszych świąt narodowych i symboli państwowych

            wszyscy nauczyciele

             

            8. Wpajanie potrzeby obcowania z kulturą

            ·       Wyjazdy do kina, teatru, muzeum

            wszyscy nauczyciele

             

             

             

             

            XI. Zasady ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego

            Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:

            1)     obserwację zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,

            2)     analizę dokumentacji,

            3)     przeprowadzanie ankiet, kwestionariuszy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,

            4)     rozmowy z rodzicami,

            5)     wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli,

            6)     ymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli, analizę przypadków.

            Ewaluacja programu przeprowadzana będzie w każdym roku szkolnym przez zespół ds. Ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego powołany przez dyrektora. Zadaniem Zespołu jest opracowanie planu ewaluacji, organizacja badań oraz opracowanie wyników. Z wynikami prac zespołu w formie raportu ewaluacyjnego zostanie zapoznana Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców.