Sprawozdanie z realizacji
NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 Priorytet 3
w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Brańsku
Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Kwota dofinansowania wyniosła 15000 zł. Pieniądze przeznaczone zostały na zakup nowości czytelniczych oraz wyposażenia biblioteki w nowe regały biblioteczne – 9 sztuk.
Głównym celem programu jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, dlatego przed zakupem książek zasięgnięto opinii Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców, nauczycieli. Były też konsultacje z kierownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brańsku. W klasach I-VIII zebrano informacje o upodobaniach czytelniczych naszych uczniów – „Pudełko bibliotecznych życzeń” Wykorzystano także informacje o polecanych książkach zamieszczane w prasie literackiej i księgarskiej oraz doświadczenie i obserwacje własne nauczyciela bibliotekarza.
Na pierwszym ogólnoszkolnym spotkaniu z rodzicami nauczyciel bibliotekarz przedstawił informacje dotyczące wpływu czytania na rozwój dziecka „Dlaczego warto czytać?”
Od września w naszej szkole były realizowane akcje promujące czytelnictwo. Informacje o bibliotecznych inicjatywach były zamieszczane na Facebooku oraz przekazywane bezpośrednio w klasach.
Zrealizowano następujące wydarzenia czytelnicze:
▪ akcja czytelnicza „Czytanie m(n)a głos” – klasy trzecie SP
▪ wystawy: „Stare, nowe, najnowsze”, „Dziecko – Rodzic – Wychowanie” – uczniowie i rodzice
▪ konkurs biblioteczny „Czytelniku, zgadnij ile jest w słoiku?” – uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych, ósmych SP
▪ konkurs biblioteczny „Reklama książki/czytania/biblioteki” – klasy siódme i ósma SP
▪ „Przyjęcie pierwszoklasistów do grona czytelników biblioteki szkolnej” –klasy pierwsze SP
▪ konkurs czytelniczy „Czwartoklasiści czytają – Mistrz Głośnego Czytania” – klasy czwarte SP
▪ wolontariat czytelniczy – starsi uczniowie czytają najmłodszym
Pogłębiła się współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Brańsku: informowanie uczniów i promowanie akcji biblioteki publicznej, zachęcanie do zapisu do biblioteki publicznej, popularyzacja wśród uczniów konkursów organizowanych przez MBP oraz wycieczki i zajęcia prowadzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brańsku.
Przeprowadzono projekty edukacyjne z wykorzystaniem zasobów biblioteki szkolnej:
* klasa IA – cykl spotkań „Jan Brzechwa dzieciom”
* klasa IB – „Klasa Ib – czytamy i polecamy”
* klasa IIA – „By czytać się chciało, zakładkę zrobię wspaniałą”
* klasa IIB – „Przerwa na czytanie w klasie IIb”
* klasa IIIA, IIIB – „Nowości z naszej biblioteki”
* klasa IVA, IVB – „Strona tytułowa ulubionej książki”
* klasa VA,VB – „Moja ulubiona postać z … książki”
* klasa VIA – „Wierszem malowane”
* klasa VIB – „Dlaczego warto czytać ?”
* klasa VIIA, VIIB, VIIIA – „Reklama książki/czytania”
Uczniowie bardzo chętnie włączali się w akcje czytelnicze organizowane na terenie szkoły zarówno te biblioteczne jak i klasowe. Wymieniają się doświadczeniami czytelniczymi, dyskutują o przeczytanych książkach. Program pomógł poszerzyć liczbę posiadanych pozycji książkowych, które pokrywają się z oczekiwaniami uczniów. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się także o lektury szkolne. Udział w programie pozwolił nam unowocześnić bibliotekę, zarówno jeśli chodzi o księgozbiór jak i częściowe doposażenie w regały biblioteczne, dzięki czemu staje się ona o wiele atrakcyjniejsza.