Blok języków obcych postanowił z rozmachem uczcić 100 – lecie naszej niepodległości. Bank pomysłów zaintrygował społeczność szkolną. Jak świętować? Jak podkreślić współczesny patriotyzm? Recepta jest prosta. Zerknijmy na działania nauczycieli języków obcych naszej szkoły.
Wymiar duchowy jest istotny, ale nie zapominajmy o podniebieniu! W październiku odbyła się degustacja naszych pysznych, jedynych w swoim rodzaju polskich potraw. Mogliśmy delektować się staropolska kiszką, sławnymi i równie niebiańskimi pierogami z kapustą i grzybami, można było spróbować babki ziemniaczanej i zapomnieć o bożym świecie.
Wszyscy uczniowie mogli dowiedzieć się, że każda pieśń patriotyczna to wierna towarzyszka broni. Zagrzewała do walki, dawała nadzieję. Klasy wraz z wychowawcami otrzymały zestaw pieśni patriotycznych i na godzinach wychowawczych czuło się ducha tamtych dni. Wspólne śpiewanie towarzyszyło uczniom przy tworzeniu polskich flag, które zostały rozwieszone wzdłuż korytarzy naszej szkoły.
To nie koniec działań. Nauczyciele językowcy przygotowali i rozdali uczniom kartki z napisem „Kocham moją Ojczyznę za…” Każdy uczeń mógł dokończyć to zdanie kierując się własnym sercem i odczuciami. Dzięki temu, zebrane karty utworzyły pamiątkowy album p.t. ”Za co kocham swoją ojczyznę?”, który został przekazany panu Dyrektorowi na uroczystej akademii. Treść albumu podkreśla współczesny patriotyzm młodego pokolenia.
Uczniowie mogli również wykazać się pomysłowością biorąc udział w konkursie na kartkę patriotyczną w języku angielskim. Najlepsze prace zostały nagrodzone na akademii z okazji Dnia Niepodległości.
Nauczyciele językowcy nie zapomnieli również o stronie wizualnej i przygotowali gazetkę ścienną p.t. „100 years of Independence”, którą można obejrzeć na jednym z korytarzy naszej szkoły. Uczniowie mogli także poznać „Sławnych Polaków na emigracji” oglądając przygotowaną wystawę.
Wszystkie te działania spotkały się z ogromnym entuzjazmem. Uczniowie nas nie zawiedli i z chęcią brali udział w obchodach 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Katarzyna Godlewska