DRODZY RODZICE.
W związku z uruchomieniem kolejnych etapów stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół informuję, iż od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych.
Również od 25 maja br. rozpoczną się konsultacje dla ósmoklasistów oraz zajęcia rewalidacyjne. Wychowawcy klas poinformują uczniów o harmonogramie spotkań z nauczycielami w szkole.
Szkoła będzie funkcjonowała w oparciu o procedury opracowane zgodnie z wytycznymi GIS oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Proszę o zapoznanie się z procedurami obowiązującymi w okresie pandemii COVID-19 umieszczonymi na stronie internetowej szkoły.
Dyrektor Zespołu Szkół
im. Armii Krajowej w Brańsku
Eugeniusz Jarosław Jakimiuk
Regulamin realizacji zadań oświatowych
i opiekuńczych w czasie obowiązywania stanu epidemii
– edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna
- konsultacje w szkole
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.).
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 3 poz. 69 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U z 2020 r. poz. 493 ze zm.).
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.) oraz
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych z dnia 15 maja 2020 r.
§ 1
Przygotowanie szkoły do realizacji zadań oświatowych i opiekuńczych, informacje ogólne.
- Od 25 maja 2020 r. uczniom klas I-III i dzieciom z oddziałów przedszkolnych, uczęszczających do Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku zapewniona jest możliwość udziału w zajęciach opiekuńczo – wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.
- Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas VIII mogą korzystać z konsultacji.
- Od 1 czerwca 2020 r. wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Brańsku (szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące) mogą korzystać z konsultacji.
- Zajęcia/ konsultacje są przeprowadzane zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń wyłącznie zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
- Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły/uczeń nie korzysta z konsultacji.
- Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej, stałej sali (nie dotyczy posiłków).
- Zabrania się organizowania form opieki poza terenem placówki.
- W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego zwiększa się liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie uwzględnia się także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców, zostaną podane do wiadomości rodziców.
- W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Podczas zajęć i przerw należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły zachowują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczają kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Uczeń nie zabiera do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze, własnej szafce/półce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Do pracy mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
§ 2
Wejście do budynku.
- Na drzwiach wejściowych do budynku zamieszcza się istotne informacje związane z bieżącym sposobem funkcjonowania placówki, w szczególności informacje o przyjętych zasadach sanitarno-epidemiologicznych.
- Na drzwiach wejściowych zamieszcza się numery telefonów do właściwej stacji sanitarno –epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych, kuratorium oświaty, organu prowadzącego, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Placówka, bezpośrednio przy wejściu do budynku zapewnia pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk wraz z wyeksponowaną instrukcją prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Wszystkie osoby wchodzące do szkoły zobowiązane są do:
- każdorazowej dezynfekcji rąk w przypadku wejścia na teren budynku lub założenia rękawiczek ochronnych;
- zakrycia ust i nosa.
- nie przekraczania obowiązujących stref przebywania.
- Do placówki mają prawo wstępu wyłącznie:
- personel placówki,
- dzieci (wychowankowie),
- rodzice lub upoważnieni przez nich opiekunowie w celu przyprowadzenia lub odbioru dziecka z przedszkola. Do przedszkola ma prawo wstępu wyłącznie jeden opiekun w stosunku do każdego z wychowanków (2 osoby przyprowadzające lub odbierające to samo dziecko nie zostaną wpuszczone – zostanie wpuszczona tylko 1 z nich),
- służby sanitarne, epidemiologiczne i wyspecjalizowany personel sprzątający,
- inne osoby po uzyskaniu indywidualnej zgody dyrektora placówki.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły muszą zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
§ 3
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń.
- W sali szkolnej odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów wynoszą min. 1,5 m (1 uczeń 1 ławka szkolna).
- Konsultacje indywidualne oraz grupowe przeprowadzane są z zachowaniem odległości pomiędzy stanowiskami nauki min.1,5m (1uczeń – 1stolik).
- W sali gimnastycznej mogą przebywać 2 grupy uczniów /nie więcej niż liczba uczniów określona zgodnie z § 7 ust 1 pkt. 7 rozporządzenia MEN z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół – Dz. U. z 2019 r. poz. 639/. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga muszą być umyte lub zdezynfekowane.
- Z sal zajęć, w których przebywają uczniowie usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, np. pluszowe zabawki, dywany, firanki etc. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Sale należy wietrzyć przynajmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz zwracać uwagę na higienę rąk u uczniów (mycie rąk po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety).
- W szatni należy wykorzystywać co drugi boks. Nauczyciel dyżurujący monitoruje liczbę uczniów w szatni przed i po zakończeniu zajęć. Z szatni korzystają uczniowie z zachowaniem bezpiecznej odległości.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby do zajęć świetlicowych mogą być wykorzystane inne sale dydaktyczne.
- Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, nie rzadziej niż po 45 min. Grupa - przerwy spędza pod nadzorem nauczyciela. Rekomenduje się, aby każda grupa miała przerwę w innym czasie, żeby unikać skupisk uczniów na korytarzu.
- Uczniowie podczas zajęć mogą korzystać z boiska szkolnego. Grupy zachowują ustaloną zmianowość i dystans. Sprzęt wykorzystywany podczas zajęć jest czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- W pomieszczeniach sanitarno -higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Personel sprzątający:
- jest odpowiedzialny za wykonywanie czynności sprzątających ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: min. poręczy, klawiatur, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów, w szczególności w pomieszczeniach do spożywania posiłków, bieżącej dezynfekcji toalet.
- przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzega zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
- ściśle przestrzegania czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- wykonanie czynności sprzątających (min 2 x dziennie) odnotowuje w Ewidencji czynności porządkowych stanowiących Załącznik nr. 1 do niniejszego regulaminu.
§ 4
Gastronomia.
- Uczniom zapewnia się możliwość korzystania z posiłków przygotowywanych przez pracowników szkoły (obiad, oddział przedszkolny = II śniadanie + obiad).
- Dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące przygotowywania posiłków i zabezpieczenia pracowników.
- Pracownicy stołówki szkolnej zobowiązani są do zachowania dystansu, używania środków ochrony osobistej, stosowania płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Pracownicy stołówki szkolnej zobowiązani są utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Wydawanie posiłków odbywa się zgodnie z harmonogramem ustalonym przez intendenta (podział na grupy). Harmonogram jest zamieszczony na tablicy ogłoszeń przy stołówce szkolnej.
- Po każdej grupie na stołówce szkolnej następuje czyszczenie blatów stołów, poręczy krzeseł, klamek drzwi.
- Naczynia są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60 0 C lub wyparzane.
§ 5
Biblioteka szkolna.
- Do biblioteki szkolnej może wejść tylko jedna osoba (pozostałe czekają na korytarzu, zachowując bezpieczną odległość).
- Użytkownikom zapewniony jest płyn do dezynfekcji. Przy dozowniku z płynem do dezynfekcji zmieszczona jest instrukcja dezynfekcji rąk.
- Osoby korzystające z biblioteki powinny zachować wymagany dystans przestrzenny (minimum 2 metry).
- Zwracanie wypożyczonych książek z biblioteki szkolnej (poza podręcznikami) odbywać się będzie w dniach 1 - 5 czerwca 2020 r. w godzinach 9-12 w sali biblioteki szkolnej.
- O zwrocie podręczników uczniowie zostaną poinformowani za pomocą dziennika elektronicznego przez wychowawcę.
- Zwracane podręczniki:
- nie posiadają plastikowej okładki;
- mają powycierane gumką wszystkie podkreślenia,
- są zapakowane do reklamówki, z przyklejoną kartką z danymi ucznia (imię i nazwisko, klasa, ilość podręczników).
- W przypadku zwrotu książek przez rodziców:
- wypożyczone książki z biblioteki szkolnej należy włożyć do reklamówki, przykleić kartkę z danymi ucznia, klasą i ilością książek.
- w dniach 25 maja – 5 czerwca 2020 r. włożyć zapakowane w/w sposób książki do pudełka z napisem „Biblioteka”, znajdującego się w ,,holu – wejściu’’ do budynku szkoły /od strony ul. Armii Krajowej/.
§ 6
Szczególne zasady wobec personelu oraz opiekunów dzieci
- Zobowiązuje się personel dydaktyczny do:
- Wietrzenia sal, w których są organizowane zajęcia i prowadzenia gimnastyki śródlekcyjnej przy otwartych oknach;
- Zwracania uwagi na częste mycie rąk przez dzieci za pomocą wody i mydła;
- Unikania organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
- Informowania dyrekcji placówki o występowaniu wszelkich objawów chorobowych wśród dzieci i personelu.
- Niezwłocznego poinformowania pracodawcy, w przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych.
- Zobowiązuje się personel sprzątający do:
- Sumiennego wykonywania czynności sprzątających, w szczególności czynności dezynfekcji;
- Monitorowania zużycia oraz ilości posiadanych środków czyszczących i dezynfekujących;
- Informowania o konieczności dokonania zakupu określonych środków czyszczących i dezynfekujących;
- Informowania dyrekcji placówki o występowaniu wszelkich objawów chorobowych wśród dzieci i personelu;
- Niezwłocznego poinformowania pracodawcy, w przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych.
- Zobowiązuje się rodziców/opiekunów do:
- Informowania personelu o wszelkich symptomach chorobowych dziecka;
- Powstrzymania się od przyprowadzania dziecka do szkoły w przypadku występowania objawów chorobowych np. podwyższona temperatura, kaszel itp.;
- Wypełnienia oświadczenia dotyczącego zgody na pomiar temperatury ciała ucznia, jeżeli zaistnieje taka konieczność (w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych - termometr bezdotykowy)/załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu./
- Zobowiązuje się pracowników szkoły do wypełnienia oświadczenia dotyczącego zgody na pomiar temperatury ciała, jeżeli zaistnieje taka konieczność (w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych - termometr bezdotykowy)/załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.
§ 7
Postępowanie na wypadek zakażenia koronowirusem.
1.Spośród pomieszczeń na terenie placówki zostaje wydzielone pomieszczenie epidemiologiczne wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. Pomieszczenie zostaje wyraźnie i jednoznacznie oznakowane. Pomieszczenie nie może być wykorzystywane do żadnych innych celów. O lokalizacji i przeznaczeniu pomieszczenia informuje się personel placówki.
2.W przypadku niepokojących objawów choroby dziecko należy odizolować w wyznaczonym pomieszczeniu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/ opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
3.W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, pracownik ten jest niezwłocznie odsuwany od pracy.
4.Jeżeli w trakcie godzin pracy u pracownika lub podopiecznego wystąpią objawy chorobowe powinien on oczekiwać na transport w pomieszczeniu epidemiologicznym, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Osoba niesamodzielna powinna mieć na ten czas zapewnioną stałą opiekę. Na czas oczekiwania na transport osobie tej zapewnia się jednorazową maseczkę i rękawiczki.
a) Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych grup dzieci.
b) Dyrekcja powiadamia właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną
i postępuje ściśle z wydanymi instrukcjami i poleceniami.
c) Obszar, w którym przebywał pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji.
d) Sporządza się listę osób przebywających w tym samym czasie w budynku, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
5. Dyrekcja zamieszcza w widocznym, ogólnodostępnym miejscu numery potrzebnych telefonów,
w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
6.W przypadku wątpliwości co do zasad należytego postępowania należy zwrócić się w celu uzyskania porady lub konsultacji do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
§ 8
Komunikacja i informowanie
- Nauczyciel ustala szybki sposób komunikacji z rodzicami/ opiekunami ucznia.
- Nauczyciel informuje uczniów o aktualnie obowiązujących zasadach bezpieczeństwa i przyczynie ich wprowadzenia.
- Harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych zostanie zamieszczony na stronie internetowej szkoły.
- Dyrekcja publikuje i aktualizuje na stronie internetowej placówki informacje związane ze sposobem organizacji szkoły w czasie obowiązywania stanu epidemii.
§ 9
Przepisy końcowe
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem jego podpisania i obowiązuje do dnia jego uchylenia lub zniesienia obowiązywania stanu epidemii.
- Zmiana regulaminu wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
- Z regulaminem zobowiązani są zapoznać się pracownicy szkoły i rodzice/ opiekunowie prawni.